Dan otvorenih vrata i Festival znanosti 2022.

Nakon dvije „pandemijske“ godine u petak, 6. svibnja 2022. godine održana je tradicionalna manifestacija Dan otvorenih vrata srednjih škola. Ove godine na isti dan i u isto vrijeme sudjelovale su sve četiri srednje velikogoričke škole: Srednja strukovna škola Velika Gorica, Zrakoplovna škola Rudi Perišin, Ekonomska škola Velika Gorica, te Gimnazija Velika Gorica. U isto vrijeme na istom mjestu održana je manifestacija Festival znanosti koji je ove godine po prvi puta održan u Velikoj Gorici u suradnji sa Veleučilištem Velika Gorica. Ispred naše škole na Festivalu znanosti sudjelovale su nastavnice Anita Krajač i Nataša Sirković sa zanimljivim temama iz fizike i elektrotehnike. U području osobnih usluga stručna učiteljica pedikure Nikoleta Kraševac Bilandžija obradila je temu "Razvoj uređivanja noktiju kroz povijest", nastavnik strojarske grupe predmeta Mladen Križanić obradio je temu zavarivanja, a Matija Galeković o Regionalnom centru kompetentnosti i primjeni aditivnih tehnologija. Posebnu pozornost privuklo je predavanje Sanje Gršetić stručne učiteljice na temu "Flambiranje palačinki suzette", pogotovo kad su palačinke zamirisale, nikome nije bio ravnodušan. Glavni gosti Dana otvorenih vrata su učenici osnovnih škola Grada Velike Gorice, prvenstveno osmih razreda. Naravno, svi učenici su bili dobrodošli kao i njihovi učitelji i roditelji. U prekrasnom holu Srednja strukovna škola predstavila je

zanimanja koja se mogu upisati iz područja strojarstva, elektrotehnike, osobnih usluga i ugostiteljstva. Predstavljena su zanimanja automehaničar i automehatroničar izložbom maketa, učila i stvarnih motora sa unutarnjim izgaranjem koji se koriste na praktičnoj nastavi. Učenici smjera instalater grijanja i klimatizacije demonstrirali su svoje vještine u postavljanju instalacije svih mogućih vrsta, a u tome su se mogli okušati zaineresirani budući učenici. Demonstrirane su i metode zavarivanja, a na virtualnom aparatu za zavarivanje okušali su se mnogi posjetitelji, ali i nastavnici kao i autor ovog članka. Učenice smjerova frizer i pediker demonstrirale su svoje vještine tako da su začas izradile nekoj posjetiteljici frizuru ili ukrasile nokte. U području elektrotehnike, elektroinstalateri i elektromehaničari demonstrirali su svoje područje rada raznim strujnim krugovima, sklopkama, relejima i sličnim uređajima koje svakodnevno koriste u svojem radu. Uz to prikazana su solarna vozila koja su nastala kao plod suradnje raznih područja, kao strojarstva i elektrotehnike u okviru već provedenih projekata na kojima je škola sudjelovala. Zamamne mirise proizvodili su naši neumorni učenici kuhari, pečenjem palačinki i fritula, a učenici zanimanja konobar miješali su zanimljive bezalkoholne koktele, …nije teško pretpostaviti gdje je bila najveća gužva. Ove godine na Danima otvorenih vrata prvi puta je predstavljen Regionalni centar kompetentnosti, industrija 4.0. Regionalni centar predstavio je svoj rad demonstracijom rada 3D printera, ali i zanimljivim predavanjima o aditivnim tehnologijama i industriji 4.0 Matije Galekovića, mag. ing. el.

Sve u svemu, posjetili su nas učenici svih velikogoričkih osnovnih škola, po našoj procjeni oko 250 učenika. Nadamo se da smo dobro predstavili zanimanja koja planiramo upisivati u novoj školskoj godini 2022./2023. godini. Prije svega ono što je novo su zanimanja: Strojarski računalni tehničar i CNC operater/operaterka koja su prigodnim prezentacijama predstavljena učenicima.

Luka iz Osnovne škole Novo Čiče izjavio je „da je na internetu pročitao da nudimo zanimanje automehatroničar koje on planira upisati“, te pitao koje ocjene treba imati za siguran upis, - bio je sretan kad je čuo da nema bodovnog praga, ali treba imati liječničku potvrdu medicine rada.

Josip iz Osnovne škole Nikole Hribara ide u osmi razred i već godinama razmišlja o svom budućem zanimanju, prezentacija o CNC operateru je na njega ostavila poseban dojam i nada se da će uspjeti upisati to zanimanje.

Učenici osmih razreda postavljali su dosta precizna pitanja o uvjetima upisa u prvi razred, vidi se da ih to jako zanima i da je Dan otvorenih vrata bio za njih pravi pogodak....foto-galerija...

Nikica Repač, prof.

U prilogu su i fotografije nastavnika Borislava Lučića

objavio: Nikica Repač   datum: 10. 5. 2022.

« Travanj 2024 »